Tymiánová hovězí polévka
Poslední dobou se o mne pokoušel nějakej virus či co (Covid to nebyl, to jsme vyloučili testem). Každopádně jsem si užíval vyšších teplot a po jejich zdolání mi zůstal protivnej kašel. Trčím doma, abych v práci nepobuřoval a tak si říkám, uvaříš si polévku.
No jo, ono se řekne polívka, ale co do ní? Naštěstí jsem právě dosušil tymián a odrhnul ze stonků lístečky, které se pak použijí jako sušené koření. A protože mi ruce od jeho aromatických stonků ještě voněly, řekl jsem si, že by byla škoda je jen tak vyhodit. Tak jsem hrábnul pro další hrnec a šup se stonky do vody. Nechal jsem je chvíli probublat až vznikl tmavě hnědý tymiánový stonkový vývar. Po mírném zchlazení jsem vyjmul to roští a zbytek dvakrát scedil (aby tam nebyly úlomky z větviček). Mezitím se mi připravil i hovězí vývar. Smíchal jsem obojí dohromady a kupodivu se síla vývaru příliš nezměnila. Výhodou je, že toho máte dvakrát tolik.
Vraž do toho dej do toho
Tedy máme tekutý základ a nyní se může postupovat několikerou cestou. Buď do toho rychle vmícháme syrové vejce (může jich být i více) a nebo přidáme něco nudlí a nějakou zeleninku. Zeleninka, jak jsem zjistil, byla již "vyžrána", tak jsem alespoň přihodil špetku sušených feferonek (aby mi to mlaďasové hned nesnědli), něco sušených hub a zatímco se mi na mírném bubláku pěkně bobtnaly, jal jsem se hledat nějakou nudli. I zjistil jsem, že nudle budou nejspíš nejblíže v obchodě, a tak oko mé upoutal balíček špaget. Když se nalámou, vzniknou nudle jak vyšité a typicky rustikálně různě dlouhé. Aby na hladině něco plavalo, přidal jsem ještě špetku sušené bazalky. Než nám nudle naberou na objemu, povíme si něco o tymiánu.
Něco o tymiánu
(z Wikipedie a jiných zdrojů)
Tato nesmírně aromatická bylinka, kterou si oblíbili již staří Řekové pro její nasládlou kořenitou chuť, patří snad k nejpoužívanějším bylinkám vůbec. Troška čerstvého nasekaného tymiánu dodá chuť a vůni ovocné šťávě, salátu, zálivce, pikantní omáčce a veškerým pokrmům z masa a zeleniny. Tymián se rovněž hodí na pečenou, grilovanou či dušenou rybu. Před pečením posypeme čerstvě odrhnutými lístky maso nebo vložíme celou snítku pod kůži. Tymián se neztratí ani v nádivce do kuřete, v rajčatových omáčkách a polévkách, ale také v paštikách a marinádách.
Tymián má dezinfekční účinky, působí proti parazitům, průjmům a nadýmání a zlepšuje trávení. Ulevuje při chronických zánětech žaludku a podporuje krevní oběh. Kromě toho mírní kašel a pomáhá při bronchitidách, astmatu a černém kašli (no vida). Napomáhá obnovit normální střevní flóru, proto je prospěšný při braní antibiotik a při kandidóze. Je účinný při vyčerpání, úzkosti, nespavosti a depresi.
Čím ozdobit
Nejlépe něčím zeleným, aby oko gurmána patřičně naladěno bylo. Buď petrželkou nebo pažitkou. Jelikož jsem "šnytlik" neměl, petrželka byla naprosto jasná volba.
Skvělý tip na skladování petrželky mi poradila přítelkyně na telefonu Kristina.
Petrželku opláchneme a nasekáme dle potřeby. Vzniklé drobení nasypeme do tvořítka na ledové kostky (jsou to takové ty vaničky, co se dávají do mrazáku), a opatrně zalijeme vodou. A šup s tím do -20°C. Po zatuhnutí vyklepneme již krásně zformované petrželkové "lodičky", které se dají do pytlíku a zpět do mrazáku. Kdykoli pak potřebujete petrželku, stačí jen sáhnout a máte.
pozn. výhodu to má ještě jednu. Když takhle jednu dvě vhodíte do talíře vroucí polévky, jste první kdo si na ní pochutná, protože na minus 20 vymrzlé kostky srazí horkost a polévka se dá okamžitě konzumovat, zatímco ostatní nežrouti zeleného foukají a koledují si o mdloby způsobené hyperventilací vy máte šanci si jít přidat jako první.
Výsledek nejen, že dobře vypadá, ale hlavně skvěle chutná,
prohřeje to co má, dodá sílu
a těm mrchám bacilům sroluje sosáky.
Tak dobrou chuť!