Terárium

09.01.2022

Když za Vámi přijde potomek a sdělí Vám, že jako další projekt po potkanech bude had a je třeba pořídit terárium, tak jste - coby ostražitý rodič - zprvu zaražen a na pozoru. Ale jakmile zjistíte, že ta holka to má docela pěkně promyšlené, hodně o tom nastudovala a jen je potřeba občas něco vysvětli a popostrčit, tak se situace obrátí.

Terárium, na rozdíl od akvária, v sobě nedrží spoustu vody a tak i konstrukce skříňky, na které by mělo stát, nenaráží na tak přísná pevnostní kritéria. 

Zpravidla se jedná o prostor, který by měl mít prostředí přizpůsobené tomu, co tam budeme chovat. Buď je to něco tropického pralesního, pak vlhkost bude ve vyšších hodnotách a i rostlinstvo se tomu bude muset přizpůsobit. Nebo se bude jednat o stepní prostředí, které naopak "šustí" vyprahlými partiemi a suchomilnými (sukulentními) druhy rostlin. 

Nedílnou součástí je i pozadí a nejrůznější kořeny, které dokreslují pohled a dotvářejí dojem, že to, nač se díváme, bylo vystřiženo a přeneseno z přírody. Mnohdy se jedná o výsledek kompromisů, jelikož nabídka rostlin daného typu se řídí možnostmi co se dá - zpravidla po známých a kamarádech - sehnat. Ale když si člověk dopřeje dostatek času a postupně to dává dohromady, tak se dílo podaří. Velký dík patří zahradnictví v Kocbeři.

Pozadí

Pozadí je to, kde pohled do terária zpravidla končí. Nemělo by opticky vyčnívat, mělo by poskytovat dostatek úkrytů a plošinek jednak pro budoucí obyvatele, ale třeba také pro uchycení rostlin a květináčů, ve kterých porostou. Zkrátka pozadí by mělo poskytovat podporu tomu, co tam bude žít a růst a zároveň dokonale ladit s okolím a dotvářet  celkový nerušený pohled na scenérii. 

Jako základ pro pozadí jsme použili zbytky a odřezky pěnové izolační hmoty (polystyren), která se používá k zateplování domů.

Do jednolité fádní plochy se pomocí odporového drátu dají vyříznout nejrůznější "údolí" a zářezy. 

Reliéfu dodá na realističnosti nějaký přírodní doplněk, zde např. korková kůra, kousek větvičky nebo mech. Když se to celé pak potáhne lignocelem a fixuje akrylovým tmelem, tak je výsledek docela ke koukání.

Máme terárium do rohu, takže jsme měli 2 pozadí - jedno delší - hlavní, a jedno menší - boční


Substrát

Na otázku: "Co bude tvořit dno?" mi bylo odpovězeno: "Bioaktivní substrát, přece" ... a zase jsem věděl kulový. Tak jsem si nechal vysvětlit, že v bioaktivním substrátu žijí i malinkatí živočichové (např. stínky), co jej prolézají, provzdušňují a kultivují. Jako základní surovina jej tvoří mulčovací kůra, rašelina a lignocel. Doplněno na povrchu o dubové listí.


Výsledek

Dají se tu najít schovávačky a úkryty ...

... jamky a plošinky

... stinná místa

... a zákoutí.


V nejhorším se hádě může zavrtat do substrátu a trucovat tam do doby, než začne mít hlad.


Celkový pohled


Pohled na scenérii se neustále mění podle toho jak se osazení terária postupně doplňuje. Zbývají např. doplnit Tilandsie, ale tam čekáme na jaro, až je bude možné oddělit a umístit porůznu do prostoru terária. Na to, že to celé vlastníma rukama "spáchala" 14-ti letá holka to vůbec není špatné.



V příštím příspěvku si ukážeme něco z toho, co zpravidla zůstává očím diváka skryto, ale je nutné pro to, aby terárium správně fungovalo.