Ten který přežil svou smrt

04.10.2017

Je jen málo lidí na této planetě, o kterých se můžete dočíst, že již dávno skonali a vy přitom víte, že jste s tím člověkem předevčírem mluvili. Jedním takovým je Robert Lavack - původem Kanaďan - válečný veterán, který přežil snad jen díky tomu, že v danou chvíli přemýšlel jinak než všichni ostatní.

Ale vezměme to popořádku. Vysoký, statný - nebál se zabrat. A tak se stal námořníkem a zanedlouho již brázdil se svou obchodní lodí oceán. Cílem jedné plavby byla Anglie a nějaká technická revize na lodi. Byli již poblíž anglických břehů, když tu náhle se objevila ponorka. Německá ponorka - ona byla totiž válka a ponorky se snažily bránit konvojům lodí se zásobami pro okupovanou Evropu. Loď šla ke dnu i s naším námořníkem...

Tady by mohl smutný příběh končit, ale námořník měl kliku. Jako jeden z mála se dostal na záchranný člun, kde hrstka trosečníků několik dní a nocí přežívala. Byli v očekávání nejhoršího. Když tu náhle slyší zvuk motoru - letadlo. Byli zachráněni a z námořníka se stal letec - pilot RAF s odhodláním létat nad vodou a zachraňovat ty, co ztroskotali na moři. A že nelétal jen nad mořem, ale podnikal nálety nad okupované území, stalo se, že se jednoho dne jejich Wellington nevrátil. Členové posádky dostali do svých záznamů "KIA" (= killed in action = zabit v boji) a tady by opět mohl smutný příběh skončit. 

Ale tušíte dobře, něco se přihodilo a on to opět přežil. Někteří historikové se domnívají, že tehdy existovali dva vojáci stejného jména a příjmení a ten "jejich" byl zabit a ten "můj" přežil. Inu nechme jim tu víru. Já dávám přednost tomu, že osud vždy nechává určitou naději a je jen na Vás, jestli ji využijete. Navíc to, co mi Robert sám při několika našich setkáních vyprávěl, docela dobře obě verze tmelí dohromady.

Jaké byly Robertovy další osudy a co vše si zažil a na čem všem létal se dočtete v připravované knize "Létání na Královédvorsku".