Po stopách Vlastivědného čtení

05.10.2021

... aneb vzpomínka na Jana Schwarze

Letos 7. února 2021 zemřel zakladatel a dlouholetý redaktor Vlastivědného čtení Jan Schwarz. A protože bohužel jeho přátelé a spolupracovníci neměli, vzhledem k opatřením, možnost mu přijít na pohřeb, uskuteční se v Lázních pod Zvičinou vzpomínková akce, kterou pořádá Petra Hrdinová (společně se synem Jana Schwarze - Luborem):

"Jan Schwarz byl člověk, kterého díky jeho práci znal každý, kdo se jakkoliv zajímal o historii našeho krásného města a okolí. Pro další generace zanechal velké množství informací o místech a lidech, které můžeme díky Vlastivědnému čtení poznat mnohem blíže a být na ně za jejich práci hrdí."

Petra Hrdinová

Celým odpolednem nás bude provázet první královna věnných měst Českých - paní Eva Kličková (roz. Kvasničková) a nečekejte žádné truchlení - budeme činorodě vzpomínat a to způsobem, který byl Janu Schwarzovi blízký, tedy příspěvky na zajímavá témata.


V úvodním 45 minutovém bloku zavzpomínáme na Jana Schwarze.

Mnozí jej znáte jako konferenciéra, fotografa, člověka "od novin" či z rozhlasu. Ale jak začínal a co to obnášelo, o tom se příliš neví.


Dále budou následovat bloky povídání a filmů.


Vzpomínání s filmy Jiřího Beneše

Jana - o Janě Vepřekové, mistryni světa v plachtění

Radka a rudí býci - o Radce Máchové a skupinové akrobacii

Zpráva o zázraku - o nouzovém přistání Tu-154 u Dubence

Každý z filmů má zhruba 15min a vždy jej bude provázet 30ti minutové povídání s hosty na dané téma. A nebudou to hosté ledajací:


Jana Vepřeková - na kontě má nejvíce účastí na mistrovstvích světa a Evropy ze všech žen, které se kdy tomuto sportu věnovaly, 9 velkých medailí, a titul šampionky planety. Plachtařská královna z Čech bude naším hostem.

Radka Máchová - dlouholetá vedoucí akrobatické skupiny 

The Flying Bulls Aerobatics Team.

"Parťáka" na pozici "slot" jí dělal pan

Jiří Vepřek, který se spolu s paní Radkou zúčastní našeho povídání jako milí hosté.


V závěrečném bloku Lubor Schwarz uvede - spolu s hosty - doposud nepublikovaná fakta o nouzovém přistání Tu-154 u Dubence v roce 1990.

Mezi jednotlivými bloky bude vždy krátká přestávka.


Doprovodný program

Akci doplní také výstava fotografií, z okolí Dvora Králové, fotografa Jana Frýzla, který vyhrál v soutěži Pohlednice roku.


Rezervace

Pokud máte zájem vzpomínkovou akci navštívit, prosím kontaktujte 

Petru Hrdinovou na tel. čísle: 777 568 688 

a včas si zarezervujte svá místa k sezení. Kapacita kolonády je omezená. Vstupné dobrovolné.


Tematické lety po stopách Tu-154

V návaznosti na vzpomínkové sobotní odpoledne budou v neděli probíhat tematicky zaměřené lety Cessnou C-172 z letiště u Žirče (LKDK - jihovýchodně od Dvora Králové). Vaším průvodcem ve vzduchu bude Lubor Schwarz, který o letech sdělil následující:

Může to být "jen" standardní 45 minutový výlet letadlem pro 3 zájemce (+pilot), ale budete-li mít chuť trošku spolupracovat, mohu Vám jej zpestřit a učinit z běžného letu zkušenost zcela výjimečnou podobně, jak to měla posádka onoho Tu-154. Prozrazovat víc nebudu - vše se včas dozvíte na palubě naší Cessny C-172.

Zde je to přímo nutnost se předem zarezervovat na výše uvedeném čísle, abychom o Vás věděli, mohli naplánovat konkrétní čas (slot) a měli na Vás spojení pro případ, že by počasí hatilo naše plány.

Cena za let se řídí platným ceníkem (viz. www.akdk.cz - 45min let) a pro tuto akci činí 4.600,- za jeden 45min. let.