Letadla z papíru a na papíře

29.01.2018

Je zima, venku sychravo a většina běžných letců je nucena doma za okny sledovat, kdy se to konečně vyčasí. Kromě čtení knih, což je činnost chvályhodná, lze také stavět. Kdo nemá garáž a v ní rozestavěný ultralight, ten alespoň modelaří, protože i manželky vědí, že kdo si hraje - nezlobí.

Vedle složitých modelů, o kterých jsme si již povídali v samostatném článku, se dá stavět i v komorních domácích podmínkách.

Krom létajících modelů se stavějí i polomakety a makety z nejrůznějších materiálů. Tím nejjednodušším a nejdostupnějším, je papír. Mistrem v této disciplíně je nejspíš designer Luca Iaconi-Stewart.

Takové modely si již vyžadují mnoho hodin u stolu, dobrou představivost a cit pro materiál a prostor.

Nedávno se mi dostal do ruky návod na Origami letadel. Je to něco, co si může postavit snad úplně každý. Stačí k tomu list čistého kancelářského papíru a trocha odhodlání.

X-wing StarWars


F-16


F-14

Letem světem

Kdo nemá trpělivost skládat modely čehokoliv, toho třeba zaujme výstava leteckých fotografií mého spolužáka, souseda i spoluletce Aleše Tauchmana, která je ke shlédnutí v galerii Otto Gutfreunda (Náměstí T. G. Masaryka 83) ve Dvoře Králové nad Labem do 13.2.2018.

Aleš Tauchman je také jedním z pilotů, kteří přispěli svými vzpomínkami do knihy "Létání na Královédvorsku", která vyšla na podzim loňského roku.