Altocumulus lenticularis

30.01.2021

... aneb trocha meteorologie nikoho nezabije. Altocumulus lenticularis - název oblaku, který zní jako zaklínadlo. A v mnohém může tento úkaz být i kouzelný. Někteří pozorovatelé jej mohou zaměnit za UFO. Stačí, když jej slunce správně nasvítí a vznikne úchvatná podívaná.

Jak vzniká?

Silný vítr, stabilní vzduchová hmota a vertikálně výrazná mechanická překážka - když se sejdou tyto tři fenomény na jednom místě, může vzniknout podívaná v podání kondenzované vodní páry a slunečního svitu.

Technicky vzato se jedná o oblak vznikající ve stabilním proudění, které překážka vychýlí směrem vzhůru a tím způsobí vertikální rozkmitání proudového pole za překážkou ve formě vln.

pozn. vzestupnou část takové vlny rádi využívají plachtaři, protože je to může vynést do poměrně vysokých letových hladin.

Na jednotlivých vrcholech takových vln se mohou vytvořit čočkovitá oblaka dokonce i v několika patrech. Jelikož vznikají postupnou kondenzací vodní páry, mívají výrazný, avšak proměnlivý okraj.

... a když to pak nasvítí třeba zapadající slunce, je to úchvatná podívaná


Musí vzniknout vždy?

Nemusí. Stačí, aby výstupná část proudění se neochladila na teplotu rosného bodu a ke kondenzaci nemusí vůbec dojít.

Může být nebezpečný?

Z toho mraku nezaprší, ani nezahřmí, ale přesto může věstit určité nebezpečí. Na jeho závětrné straně jsou silné sestupné proudy a přímo pod ním a potom v určitých vzdálenostech i za ním se vyskytují mnohdy silně turbulentní oblasti, tzv. rotory.  Navíc rotor tam může být, i když tam ten oblak nad ním nebude, což skýtá pro letce mnohá překvapení. 

Čím je tento oblak zvláštní?

On neputuje s větrem, ale zůstává stát - jakoby přikovaný - na jednom místě. Je to ovšem jen zdání. Podívejme se na následující snímek:

Je zde nádherně vidět, jak ten mrak sice geograficky jakoby stál na místě, ale je to dokonalá souhra kondenzace na návětrné straně a vypařování na straně závětrné. Zkrátka tím mrakem "fičí" úplně stejně jako v jeho nejbližším bezoblačném okolí, jen v tom onom místě je to proudění zviditelněno kondenzací ve formě oblaku.