Jak vlastně vypadá kniha Létání na Královédvorsku?

29.11.2018

Dnes trošičku poodhalíme oponu, za kterou se již podívalo několik set čtenářů knihy Létání na Královédvorsku. Tito již vědí, že prvotní zdání, že to bude úzce specializovaná kniha jen a pouze o Dvoře Králové není tak docela přesné, a dá se tušit, že Dvůr byl místem, které dalo vznik a průchod událostem, které měly pak dosah daleko za hranice regionu i naší vlasti.  


Začínáme úplnými prvopočátky - skoky na gumovém laně

Kapitola o dvou pokusech Ing. Jana Kašpara o veřejný vzlet ve Dvoře Králové přináší informace, které ji řadí - dle leteckého historika Pavla Svitáka - k nejlépe zdokumentovaným leteckým produkcím tohoto aviatika


V kapitole o královédvorském rodákovi Bohumilu Munzarovi si připomeneme jeho osud a přínos pro československé letectví. Ano, je to ten, který - jako tovární pilot - létal s Avia BH-1 a o kterém padla zmínka i v nedávno odvysíláném díle seriálu "Vzduch je naše moře" 


Létání před druhou světovou válkou - to byl neustálý boj o to, kde se bude létat. Zvažuje se několik variant, kde by mohlo vzniknout stálé letiště.


Mnichov a nástup fašismu dělá v rozvoji létání pomlku, ale ne na dlouho. 
Naši krajané odcházejí do zahraničí a popisujeme jejich osudy během války i po ní, a naši úspěšnou snahu o udělení čestných občanství těmto hrdinům.


Po válce získává myšlenka stálého letiště konkrétní podobu a začíná se stavět

Krom výstavby se nezapomíná také létat a naším nejúspěšnějším reprezentantem je zasloužilý mistr sportu Jaroslav Vávra


Po revoluci se otevírají hranice a možnosti provádět mezinárodní lety. Navazujeme nová přátelství, kontakty a získáváme cenné zkušenosti.
Dočtete se, že se při tom zažije nejedna historka i horké chvilky.


Rozmach ultralehkého létání dovoluje získávat zkušenosti i na velmi netradičních místech, kde byste létací aparát opravdu nečekali.


Daří se i na poli sportovním. V kapitole věnované letecké navigaci si povíme jak to chodí na mezinárodních soutěžích a nebudou chybět ani autentické fotografie z MS a ME, poodhalující fígle, které líčí stavitelé tratí na "nebohé" soutěžící ... 

... vyprávět budou mistři světa v letecké rally ...

... bezmotorové akrobacii ...

... v plachtění.

Povíme si, co se děje, když plachtaři na mistrovské soutěži odletí na trať a co vše se může ve vzduchu i na zemi přihodit

Jaké to je létat akrobacii ve čtyřech ... a jak se stane, že člověk - Královédvorák - i takovému seskupení může šéfovat


... a mnoho a mnoho dalších příběhů, osudů a vyprávění, která dávají dohromady základ k tomu, co se dá nazvat vášeň a láska k létání.