Akrobacie

21.09.2017

Dá se přirovnat k umění baletu - krásná na pohled, avšak nesmírná dřina a nápor na tělo. Náročná na orientaci v prostoru v případě sólové akrobacie a ještě mnohem náročnější při létání akrobacie ve skupině.

Všichni akrobati rádi vzpomínají na své začátky na Z-526, která znamenala první zkušenosti a i první úspěchy na soutěžích.

Jedna celá kapitola knihy vypráví o tom, jak se Jirka Vepřek vlastně k létání dostal a co bylo tím momentem, který jej posunul až na pozici slotu ve Flying Bulls Aerobatics Team a kdo za to "může". Prozradí nám, čím je pozice "slot" vyjímečná a jaké nároky na pilotáž to vyžaduje.

Své vyprávění připojí i Standa Čejka - také královédvorák a současný vedoucí skupiny. Popisuje své první začátky na soutěžích i to, jak je někdy třeba zapojit i nejbližší okolí včetně přímých nadřízených, aby se člověk mohl zúčastnit prestižní soutěže.

Létat akrobacii můžete i bez motoru - na větroni. Celá dvojstrana je věnována Přemyslu Vávrovi a jeho úspěchům v bezmotorové akrobacii.

Na poslední chvíli se nám podařilo i potisknout předsádku a doplnit několika fotkami z leteckého dne v sobotu 26. 8. 2017, včetně nezapomenutelného dechberoucího vystoupení Martina Šonky.

Text v knize doplňují fotografie palubní desky letounu Radky Máchové - vedoucí čtveřice Z-50LSX - včetně zákresu celé sestavy, který prozradí, že poslední figura se jmenuje "ro...".

Podařilo se nám zachytit stav G-metru Jirky Sallera bezprostředně po letu při loučení s "pajdama" v Chrudimi v roce 2014. Čekali jsme prakticky cokoli, ale opět nás překvapil. "Modří" již tuší, že si ten budík na "Sallyho" mašině řádně protáhnul ručičky. Ta exhibice byla totiž famózní.